Батьківська сторінка

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ
ХАРЧУВАННЯ У ДIТЕЙ
Харчування — це одна iз найважливіших функцій, яка забезпечує життєдiяльнiсть нашого організму. Процес харчування у людини поряд з бiологiчною функцією виконує також соцiальнi, психологiчнi функції. Їжа може бути формою спілкування, джерелом позитивних емоцій, засобом відсторонення вiд власних проблем. Розрізняють декілька видів їжi за психологічним фоном, який їжа формує:         Виникнення харчових розладів пов’язане не тільки з органічними, але й iз психологічними, соціальними факторами, самі ж харчові розлади відносять до психосоматичних. У дошкільному вiцi підвищений або знижений апетит дитини психологи більш за все пов’язують з дисгармонійними сімейними стосунками, неправильною поведінкою батьків, їх неправильним уявленням про здорове харчування. Часто батьки, діти яких страждають порушенням харчової поведінки, не можуть правильно організувати режим харчування дитини. Помилкою також може бути неправильне використання продуктів харчування, які не вiдповiдають віку дитини, догодовування в проміжках часу мiж основними прийомами їжi, надмірне вживання солодощів. Батьки iнодi не враховують фiзiологiчних можливостей дітей, пропонуючи їм надмірну кiлькiсть харчів. Процес харчування може бути пов’язаний iз негативними емоціями (конфлікт мiж мамою (татом) та дитиною, обмеження свободи дитини, вимагання ідеальної чистоти, ультиматуми, погрози). Знизити апетит дитини може критика батьків на її адресу за обiднiм столом. Діти можуть відмовитись вiд харчування через пригнічений стан. У багатьох випадках відмова вiд їжi є для дитини засобом привертання уваги до себе батьків та близьких. Неадекватне виховання батьками, які нехтують дитиною або схильні до гiперопiки, постійно все забороняють або все дозволяють, не вчить дитину адекватно реагувати на внутрiшнi стимули голоду і насичення їжею, тому уявлення про здорове тіло не може у неї розвиватись. Конфлікти мiж мамою (татом) та дитиною можуть також сприяти розвитку ожиріння. Нерідко діти починають вживати велику кiлькiсть їжi в тому випадку, якщо вони відчувають себе кинутими, якщо їм недостатньо любові, тепла. У даному випадку їжа є джерелом позитивних емоцій. Діти переїдають, схильні до надмірної ваги або страждають вiд ожиріння саме в тих сім’ях, де відсутня культура харчування, правильне уявлення про здорове харчування. Дуже часто дітей примушують з’їдати все, апелюючи до того, що не можна викидати харчі. Пiзнiше для багатьох дітей переїдання стає звичкою.